Super League 2

«Tσίμπησε» βαθμό στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός Β - Ξεπέρασε με άνεση το εμπόδιο της ΑΕΚ Β η ΑΕΛ

Σημαντικό βαθμό στη «μάχη» της παραμονής απέσπασε στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός Β, μένοντας στο 0-0 με τον Διαγόρα, την στιγμή που στα playoffs η ΑΕΛ, επικρατούσε άνετα 3-0 της ΑΕΚ Β.

Έφυγε με βαθμό από τη Ρόδο και συνεχίζει να ελπίζει στην παραμονή ο Παναθηναϊκός Β! Το σύνολο του, Σωτήρη Αντωνίου, παρότι αντιμετώπισε τον πρωτοπόρο των playouts της Super League 2, Διαγόρα, χωρίς τον Φουρτάδο, κατάφερε να αποσπάσει πολύτιμη ισοπαλία, 0-0, από τους γηπεδούχους και να διατηρήσει σοβαρές ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο 21' με το σουτ του Αθανασακόπουλου που έδιωξε ο Λαδάς, ενώ οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 40' με τον Τσιαντούλα να πλασάρει και τον Ξενόπουλο να κρατά το μηδέν.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός Β άγγιξε το γκολ. Ήταν το 50ο λεπτό όταν ο Προδρομίτης με όμορφη ενέργεια έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Λαδά, ενώ στο 81' ο Διαγόρας απείλησε με κεφαλιά του Μανιά η οποία αφού αρχικά χτύπησε στο δοκάρι, έφυγε άουτ.

Οι ενδεκάδες της αναμέτρησης:

Διαγόρας Ρόδου (Ν. Ράτκο): Λαδάς, Αρίας (89΄ Ταχματζίδης), Νικολής (89΄ Σταματούλας), Δημητρίου, Δημόπουλος, Τσιαντούλας, Μασούρας, Λούκιτς (57΄ Μουντές), Βολάκης (57΄ Τσαβός), Λεσάι (83΄ Μανωλάκης), Μανιάς

Παναθηναϊκός Β΄(Σ. Αντωνίου): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Κατρής, Κυριόπουλος, Προδρομίτης, Σαρδέλης (73΄ Κρυπαράκος), Νταμπίζας (73΄ Λιούμης), Λάμψιας (75΄ Τουρκοχωρίτης), Καραμπάς (68΄ Μαντσίνι)

Την ίδια στιγμή στο AEL FC Arena, η Λάρισα, ξεπερνούσε με ευκολία το εμπόδιο της ΑΕΚ Β, επικρατώντας 3-0 για την 7η αγωνιστική των playoffs και παρέμεινε στη 2η θέση του Α ομίλου μετρώντας πλέον 31 βαθμούς.

Στο 16' ο Παπαπγεωργίου με σουτ νίκησε τον Θεοχάρη, γράφοντας το 1-0, ενώ στο 34' μετά από προσπάθεια του Πλέγα, ο Γεμπόα με αυτογκόλ έκανε το 2-0 για τους «βυσσινί».

Το κερασάκι στην τούρτα για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έβαλε στο 70ο λεπτό ο Πεδρόσο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς στο 23ο λεπτό του ματς.

Οι ενδεκάδες του ματς:

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Παπαδόπουλος (79? Μαϊδανός), Στάμου (79? Νινίκας), Θ. Παπαγεωργίου, Πλέγας, Θωμαΐδης, Στίνα, Φατάι, Κ. Παπαγεωργίου (23? λ.τ Πεντρόσο), Νίνο

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Γεμπόα, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κανελλόπουλος (46? Τιεΐ), Λαμαράνα, Λέλεκας (64? Τρούμπουλος), Κατσικάς (70? Παυλίδης), Πανεράς, Γκολφίνος (34? Σκόνδρας), Χριστόπουλος.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OFF

ΑΕΛ – ΑΕΚ Β’ 3-0
(16' Παπαγεωργίου, 34' αυτ. Γεμπόα, 70' Πεδρόσο)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OUT

Διαγόρας – Παναθηναϊκός Β’ 0-0

Το πρόγραμμα της 7ης Play Off / Play Out SL2
ΣΑΒΒΑΤΟ 27.04.2024

AEL FC ARENA, ΑΕΛ – ΑΕΚ Β’ (16:00 / sl2.muvi.com)

ΚΥΡΙΑΚΗ 28.04.2024

ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟ, Νίκη Βόλου – Λεβαδειακός (16:00 / sl2.muvi.com)

Ρεπό: Μακεδονικός

*Ο αγώνας Α.Ε.Λ – Α.Ε.Κ Β’ , θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών (Αρ.Πράξης 11/24 ΔΕΑΒ).