Γερμανία

Περίπατος στη Βρέμη για την... ευρωπαία Χόφενχαϊμ

Η Χόφενχαϊμ διέλυσε με 3-0 εκτός έδρας την Βέρντερ ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη, ανέβηκε στην έβδομη θέση της Bundesliga και… βλέπει Ευρώπη με τους ηττημένους να μένουν στα «χαμηλά πατώματα».

Επιβλητικό το πέρασμα της Χόφενχαϊμ από τη Βρέμη, με το τελικό 0-3 υπέρ της απέναντι στη Βέρντερ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Bundesliga να την ανεβάζει σε… τροχιά Ευρώπης, αφήνοντας τον αντίπαλό της στην 16η θέση και τα μπαράζ για την παραμονή!

Μετά από ένα… φοβισμένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι «πράσινοι» ήταν πιο δραστήριοι και έχασαν την καλύτερή τους φάση με τον -πρώην παίκτη της Χόφενχαϊμ- Φογκτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς και είδαν τον Κράμαριτς να σπαταλάει την ευκαιρία μνα τους δώσει το προβάδισμα, στην επανάληψη… άλλαξαν όλα.

Η Βέρντερ μπήκε δυνατά, είχε δύο καλές στιγμές αμφότερες με τον Έγκεσταϊν στο ξεκίνημα, αλλά στη συνέχεια… έσβησε ο διακόπτης.
Παράλληλα, η Χόφενχαϊμ ανέβασε ρυθμούς μετά το 60’ και άνοιξε το σκορ με ένα «περίεργο» γκολ, για την ακρίβεια… αυτογκόλ του Κλάασεν από την προσπάθεια του Κράμαριτς, πέντε λεπτά μετά…

Αντιθέτως, το 0-2 για τον σύλλογο του Κράιχγκαου ήρθε με πιο εντυπωσιακό τρόπο, χάρη σε έξυπνο «τακουνάκι» του Μπάουμγκαρτνερ, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση στο 79ο λεπτό!

Ενώ το… κερασάκι στην τούρτα της επικράτησης της Χόφενχαϊμ ήρθε ύστερα από τρία λεπτά, όταν από… εκτέλεση πλάγιου και κατόπιν ασίστ του Κράμαριτς ο Ανταμιάν με ευθύβολο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.