Σκωτία

Αφεντικό στο «Old Firm» η Σέλτικ

«Πράσινο» βάφτηκε το πρώτο φετινό «Old Firm» στη Σκωτία, με τη Σέλτικ να κερδίζει 2-0 τη Ρέιντζερς μέσα στο «Άιμπροξ», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Επιβεβαιώνοντας την καθολική της υπεροχή τα τελευταία χρόνια, η Σέλτικ πήρε εύκολα το πρώτο φετινό «Old Firm» στη Σκωτία. Οι «καθολικοί» επικράτησαν 2-0 της Ρέιντζερς μέσα στο «Άιμπροξ», στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και εδραιώθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «στείρο», αλλά στην επανάληψη, οι «πράσινοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές. Στο 50ο λεπτό ο Τομ Ρόγκιτς άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 65ο λεπτό ο Λι Γκρίφιθς να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. Με τη νίκη αυτή, η Σέλτικ έφτασε τις έξι σε επτά αγώνες και τους 19 βαθμούς, ενώ η Ρέιντζερς γνώρισε την δεύτερη φετινή της ήττα και έμεινε στους 11.

All Goals & Highlights HD - Rangers 0-2 Celtic... από meteoalex1