Oλλανδία

Αϊντχόφεν, με… κανέναν τρόπο!

Έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 30’. Κέρδισε πέναλτι. Είχε ακόμα και το ψυχολογικό αβαντάζ του αήττητου. Και όμως, η PSV δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί και έμεινε στο 0-0 με την Χρόνινγκεν.

Πρώτη και… οδυνηρή γκέλα στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η Αϊντχόφεν, που είχε κάθε ευκαιρία να πάρει το ματς, όμως τελικά έμεινε στην λευκή ισοπαλία με την Χρόνινγκεν.

Η PSV, που ξεκίνησε εντυπωσιακά τη φετινή σεζόν, μπλόκαρε κόντρα στην Χρόνινγκεν, παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω για περισσότερα από 55 λεπτά.

Ο Μπακούνα είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 32’, άνοιξε το δρόμο της νίκης για την PSV, που όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε, έχοντας, μάλιστα, χαμένο πέναλτι με απογοητευτική εκτέλεση του Ντε Γιονγκ στο 44’.

Ο 26χρονος επιθετικός της Αϊντχόφεν προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να διορθώσει το λάθος του, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες, ενώ ούτε ο Περέιρο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με το 0-0 να παραμένει.