Γενικά

Αήττητη για 50 ματς και... περιμένει τον Ολυμπιακό

Η Ντιναμό πήρε με ανατροπή (4-1) το τοπικό ντέρμπι κόντρα στην ΝK Ζάγκρεμπ και πλέον συγκεντρώνεται στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Champions League. Αήττητη στην Κροατία για 50 ματς!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, η Ντιναμό όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά πήρε με άνεση το τοπικό ντέρμπι με την NK Ζάγκρεμπ μένοντας για 50ό διαδοχικό ματς του κροατικού πρωταθλήματος αήττητη!

Ο Γκάμπριελ Μπόμπαν αιφνιδίασε την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Champions League, αλλά η ομάδα του Μάμιτς αντέδρασε ψύχραιμα και γρήγορα είχε τη δική της απάντηση.

Με δύο τέρματα του Ζούνιορ Φερνάντες (11’, 33’) έφυγε για το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα και με γκολ των Άρμιν Χότζιτς (56’) και Άντζελο Ενρίκεζ (68’) στο β' μέρος διεύρυνε τον δείκτη του σκορ στο ευρύ 4-1.

Με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε στους 27 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή ύστερα από 13 αγώνες.

H σύνθεση της Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Εντουάρντο, Μούσα, Ταραβέλ, Μπένκοβιτς, Πίντο (37’ Ματσέλ), Γκονσάλο, Τσόριτς, Μασάντο (74’ Ρογκ), Χότζιτς (59’ Σόβσιτς), Φερνάντες, Ενρίκες.