Γερμανία

Αήττητη και… σκασμένη η Χόφενχαϊμ!

«Βρήκε» σε… Αμβούργο η Χόφενχαϊμ! Το σύνολο του Νάγκελσμαν έφερε «τούμπα» την ομάδα του γερμανικού λιμανιού, που κατάφερε, όμως, να πάρει τον βαθμό, 2-2. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο τέλος

Ποιος να το ‘λεγε πως η Χόφενχαϊμ θα παρέμενε ΚΑΙ στην 11η «στροφή» της Μπουντεσλίγκα αήττητη και παρ’ όλα αυτά, θα ήταν… σκασμένη!

Και όμως, το 2-2 με το -τελευταίο και χωρίς νίκη- Αμβούργο μόνο ως αποτυχία μπορεί να λογιστεί για τη φετινή ομάδα του γερμανικού Νότου, που έκανε την ολική ανατροπή, αλλά ισοφαρίστηκε και στη συνέχεια έχασε… τσουβάλια γκολ για να πάρει ξανά το προβάδισμα (και τη νίκη), με αποκορύφωμα, δε, το απίστευτο τετ-α-τετ του Σάντρο Βάγκνερ στα… χασομέρια!

Το σκορ, στο ματς της ''Wirsol Rhein-Neckar-Arena'', άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Κόστιτς στο 28’, για να ισοφαρίσει ο Βάγκνερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λέπτου και να δώσει το προβάδισμα στη Χόφενχαϊμ ο Τσούμπερ στο 49’. Το Αμβούργο, ωστόσο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε στο 61’ με τον Μίλερ, άντεξε στην πίεση και πήρε έναν πολύ σημαντικό βαθμό, σε μία δύσκολη έδρα, παραμένοντας, πάντως, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς νίκη.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 21 βαθμούς, «πιάνοντας» στην 3η θέση Ντόρτμουντ, Κολωνία και Χέρτα Βερολίνου.