Γαλλία

Άλωσε το «Ζοφρουά Γκισάρ» η Νις

Η Νις πέρασε από τo «Ζοφρουά Γκισάρ» με ένα γκολ του Εϊσερίκ στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σεντ Ετιέν με το πολυπόθητο 1-0 και είναι ξανά μόνη πρώτη.

Με την 4η εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα η Νις κράτησε το προβάδισμα των τριών πόντων με ένα σπουδαίο διπλό σε μια καυτή έδρα. Ένα ολέθριο λάθος από τον Βερετούτ, έφερε μετά από κόντρα την μπάλα στα πόδια του Εϊσερίκ που βρέθηκε ακριβώς στη γραμμή της μεγάλης περιοχής του Ρουφιέ και αυτός με αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα εκεί που ο έμπειρος τερματοφύλακας δεν μπορούσε ν’ αντιδράσει.

Με αυτή τη νίκη η Σεντ Ετιέν έπιασε ξανά μόνη πρώτη την κορυφή, αφού έφτασε τους 32 πόντους, τρεις περισσότερους από την Μονακό και την Παρί Σεν Ζερμέν που ακολουθούν. Ο Τάσος Δώνης πέρασε σαν αλλαγή για την πρωτοπόρο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, στη θέση του Πλεά.