Γερμανία

Αμβούργο και Παπαδόπουλος «χόρεψαν» τη Χόφενχαϊμ!

Τεράστια νίκη με σούπερ εμφάνιση για το Αμβούργο κόντρα στη Χόφενχαϊμ. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έφτασε στο 3-0 και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

«Σφαλιάρα» από το Αμβούργο στη Χόφενχαϊμ. Οι δεινόσαυροι επικράτησαν με σκορ 3-0 στο «Volksparkstadion» και κατάφεραν να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ύστερα από αυτογκόλ του Ακπογκούμα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανοίξουν τον ρυθμό, όμως δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους. Το Αμβούργο πάτησε και πάλι γκάζι μετά το 60’ και στο 75’ ο Κόστιτς έπιασε στον ύπνο τον Μπάουμαν και έδωσε την χαριστική βολή. Το τελικό σκορ έγραψε ο Γιουνγκ με κοντινό σουτ στο 88ο λεπτό. Για 90λεπτά αγωνίστηκε για το Αμβούργο ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.

Έτσι, το Αμβούργο έφτασε τους 13 βαθμούς και ανέβηκε στην 15η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά η Χόφενχαϊμ έμεινε στους 20 και στην 7η.