Γερμανία

Αν έχεις Κίμιχ, διάβαινε! (video)

Με τον… σεληνιασμένο Κίμιχ να σκοράρει στο 88’, η Μπάγερν πέρασε από το Αμβούργο (1-0) και έκανε το 5Χ5 στη Bundesliga. Χατ-τρικ ο Τσιτσαρίτο, στο (3-2) με ανατροπή της Λεβερκούζεν επί της Μάιντς.

Η Μπάγερν Μονάχου έφτασε μια ανάσα από την πρώτη απώλεια βαθμών στη φετινή Bundesliga, αλλά τελικά η γκέλα απετράπη στο φινάλε. Ο… σεληνιασμένος τη φετινή σεζόν, Τζόσουα Κίμιχ βρέθηκε τη σωστή χρονική στιγμή στην κατάλληλη θέση και με κοντινό πλασέ στο 88’, μετά από σέντρα του Φρανκ Ριμπερί, πέτυχε το πολυπόθητο γκολ. Οι Βαυαροί πέρασαν με το αγχωτικό 1-0 από το Αμβούργο και με πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είχε την απόλυτη υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά σε σχέση με τους προηγούμενους αγώνες, δεν ήταν αποτελεσματική. Τελικά, έστω και στο φινάλε, κατάφερε να σκοράρει και να φύγει με τους τρεις βαθμούς.

Σπουδαίο διπλό και μάλιστα με ανατροπή επί της Μάιντς πέτυχε η Λεβερκούζεν, που επικράτησε με σκορ 3-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Μπάγερ ήταν ο Τσιτσαρίτο, που σημείωσε χατ-τρικ (32’, 67’, 90’+2’). Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο με τους Μάλι (31’) και Μπελ (35’), αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν έστω και τον βαθμό της ισοπαλίας, δεχόμενοι το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις.

Μεγάλο παιχνίδι με διακυμάνσεις στο σκορ έγινε και στη Φρανκφούρτη, όπου η τοπική Άιντραχτ ήρθε ισόπαλη 3-3 με τη Χέρτα. Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Έκτορ, που χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας. Τα άλλα τέρματα σημείωσαν οι Φαμπιάν και Μάιερ. Για τους φιλοξενούμενους, που ήταν η πρώτη φετινή ισοπαλία, δύο τέρματα σημείωσε ο Ιμπίσεβιτς και ένα ο Εσβάιν.

Το απόλυτο νικών στο γήπεδό της διατήρησε η Γκλάντμπαχ, που επικράτησε 2-0 της Ίνγκολσταντ, σκοράροντας από μια φορά σε κάθε ημίχρονο. Ο Στιντλ έδωσε στο 42’ το προβάδισμα στους γηπεδούχους, που κλείδωσαν τη νίκη τους στο 76’ με τον Βέιντ. Στο τελευταίο παιχνίδι, η Άουγκσμπουργκ νίκησε 1-0 τη Ντάρμσταντ, χάρη σε τέρμα του πρώην άσου του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον στο 47ο λεπτό.