Γερμανία

Ανακάμπτει η Σάλκε

Στην 3η σερί νίκη της έφτασε η ομάδα του Γκελζενκίρχεν μετά το 3-1 κόντρα στη Ντάρμσταντ κι έπιασε τη Μάιντς στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Η Σάλκε φαίνεται πως βρίσκεται σε τροχιά ανάκαμψης. Μετά την επικράτηση της απέναντι στη Νις την περασμένη Πέμπτη για το Europa League, κατόρθωσε να διευρύνει το σερί της και στο πρωτάθλημα αφού επικράτησε 3-1 της Ντάρμσταντ και πλέον ανέβηκε στην 8η θέση μαζί με τη Μάιντς και τους 17 βαθμούς.

Το ματς ξεκίνησε στραβά για την γηπεδούχο με τον Χέλερ ν’ ανοίγει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Όμως ο Τσούπο-Μοτίνγκ έβγαλε όμορφη σέντρα για τον Κολάσινατς και ο τελευταίος με κεφαλιά στο 26ο λεπτό έφερε το παιχνίδια στα ίσια. Πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα ο Τσούπο-Μοτίνγκ με δεξί σουτ έδωσε προβάδισμα στην Σάλκε με 2-1, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Σοπφ στο 90’ μετά από ασίστ του Κονοπλιάνκα.