Γαλλία

Ανάσα για Μαρσέιγ 1-0 τη Μετς

Με γκολ του Μπαμφεντιμί Γκομίς πήρε δύσκολη νίκη με 1-0 απέναντι στη Μετς και ανέβηκε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μαρσέιγ στηριζόμενη στην όποια δυναμική έχει ακόμα στο «Βελοντρόμ» κατάφερε να πάρει σημαντικό τρίποντο κόντρα στη Μετς με 1-0. Αυτή ήταν η 3η νίκη σε πέντε παιχνίδια (έχει και δύο ισοπαλίες) για τους Φωκαείς, με τον μόνιμο σκόρερ της, τον Μπανφεντιμί Γκομίς να φτάνει τα 6 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Το γκολ για την Μαρσέιγ ήρθε νωρίς, μόλις στο 13ο λεπτό και έτσι κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος, αφού στο 71ο λεπτό είχε διπλή ευκαιρία με τον Γκομίς, αλλά και τον Τοβέν να σημειώσει και δεύτερο γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Μετς είχε την δική της στιγμή στο 88’ με τον Σαρ να χάνει μεγάλη ευκαιρία.