Ισπανία

«Ανάσα» για τη Μάλαγα του Μίτσελ

Βαθμολογική ανάσα για την Μάλαγα των Μίτσελ και Ρομπέρτο, η οποία μετά την εντός έδρας νίκη επί της Λα Κορούνιαμε 3-2 έφτασε τους επτά βαθμούς και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Υπάρχει ζωή στην Μάλαγα!

Η ομάδα του Μίτσελ κατάφερε με γκολ του Μπόρχα Μπαστόν στο τέλος να επικρατήσει 3-2 της Λα Κορούνια στο «Ροσαλέδα» και να πάρει τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στα τελευταία τρία ματς για τους Ανδαλουσιανούς οι οποίοι έφτασαν αισίως τους 7 βαθμούς και παράλληλα ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Λα Κορούνια παρέμεινε στη 16η θέση με 11 βαθμούς.

Ο Ροσάλες ήταν αυτός που στο 15’ άνοιξε το σκορ στο ματς με μονοκόμματο σουτ στην απέναντι γωνία μετά από κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ έφερε με ωραία κεφαλιά το παιχνίδι στα ίσια. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στην ανάπαυλα.

Και μπορεί η Μάλαγα να ήταν αυτή που καιγόταν περισσότερο ωστόσο η Ντέπορ ήταν αυτή που μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος παίρνοντας προβάδισμα με τον Σαρ στο 52’.

Η κατάσταση για πρώην τεχνικό του Ολυμπιακού είχε δυσκολέψει για τα καλά, ωστόσο ο Κάστρο στο 63’ αναπτέρωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Τελικά ο Μπόρχα Μπαστόν ήταν αυτός που με ψύχραιμο πλασέ έξι λεπτά πριν το τέλος λύτρωσε τους Ανδαλουσιανούς και τους επέτρεψε να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας.