Γαλλία

Ανάσανε η Μαρσέιγ, 2-1 τη Ναντ

Με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαμφεντιμί Γκομίς, η Μαρσέιγ επικράτησε 2-1 της Ναντ και πήρε βαθιά ανάσα, με την πρώτη της νίκη μέσα στον Σεπτέμβριο.

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Μαρσέιγ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επικρατήσει απέναντι στα "καναρίνια" και να πάρει βαθμολογική ανάσα αφού έφτασε τους οκτώ βαθμούς με την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα.

To σκορ άνοιξε ο Σάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ για τους φιλοξενούμενους με προβολή από κοντά για να "παγώσει" το Βελοντρόμ και να γράψει το 0-1. Η Μαρσέιγ απάντησε στο 22ο λεπτό μετά από μία ωραία συνεργασία του Ν' Ζιέ με τον Γκομίς και τον πρώτο με σουτ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια για το 1-1. Ο Γκομίς, αφού πρώτα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 37' για να δώσει το προβάδισμα στην Μαρσέιγ αξιοποίησε από την άσπρη βούλα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 53ο λεπτό.