Αγγλία

Ανάσανε με ανατροπή η Μπέρνλι - Καθάρισε ο «Μίλι» για Κρίσταλ Πάλας

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η Μπέρνλι, επικρατώντας 3-1 της Μπόρνμουθ. Διπλό επί της Νιούκασταλ πανηγύρισε η Πάλας με 1-0 και σκόρερ τον Μιλιβόγεβιτς, ενώ η Λέστερ καθήλωσε (4-1) τη Χάντερσφιλντ.

Μεγάλη νίκη που την απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη πανηγύρισε η Μπέρνλι στην έδρα της Μπόρνμουθ -και μάλιστα με ανατροπή- για την 33η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κλάρετς» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τέταρτο μόλις λεπτό, όμως μέχρι το 20’ έφεραν το σκορ «τούμπα» και πήραν το τρίποντο που τους εκτόξευσε στο +8 από τη ζώνη υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, έπεσαν στην 13η θέση, αλλά διατηρούνται δέκα βαθμούς μακριά από τον κίνδυνο.

Στραβά ξεκίνησε το παιχνίδι για την Μπέρνλι, αφού η Μπόρνμουθ πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Μπαρνς (4’), όμως με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουέστγουντ γύρισαν το παιχνίδι. Στο 18’ σέρβιε στο Γουντς για το 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 56’ ο Μπαρνς εξιλεώθηκε για το λάθος του στην έναρξη του ματς και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με εύστοχο πλασέ από ασίστ του Γουντ.

Σε… μπελάδες έβαλε τη Νιούκαστλ η Κρίσταλ Πάλας, που πέρασε με 1-0 από το «St. James Park».

Το τρίποντο αυτό εκτόξευσε την Πάλας στη δωδέκατη θέση της βαθμολογίας και 11 βαθμούς μακριά από την 18η, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στη 15η, με πέντε βαθμούς να τη χωρίζουν από τις θέσεις του υποβιβασμού.

«Ήρωας» για τους φιλοξενούμενους αναδείχτηκε ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς, ο οποίος πέτυχε το γκολ της νίκης στο 80’, με πέναλτι που κέρδισε ο Γουίλφρεντ Ζάχα.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Τρίτη, 2/4
Γουότφορντ-Φούλαμ 4-1
23’ Ντουκουρέ, 63’ Χιούζ, 69’ Ντίνι, 75’ Κίκο Φεμενία - 33’ Μπάμπελ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1
25’ Ζότα, 77’ αυτ. Σμόλινγκ - 13’ ΜακΤόμινεϊ