Ισπανία

«Ανάσταση» για Βαλβέρδε!

Από το πουθενά σώθηκε η Μπιλμπάο! Εκεί που έμοιαζαν… σκοτωμένοι από τη Λεβάντε, οι Βάσκοι χτύπησαν στο 89’ και το 91’ και απέσπασαν ισοπαλία (2-2) που έριξε βαθμολογική μαχαιριά στους γηπεδούχους.

Μεγάλη «κηδεία» στη Λεβάντε έκανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Πάνω που οι ουραγοί φαίνονταν να παίρνουν νίκη-ανάσα στη μάχη για την παραμονή τους, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε τους πήρε την μπουκιά από το στόμα και ισοπαλία με 2-2.

Ως το 89’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ, χάρη σε ένα γρήγορο γκολ του Κασαδεσούς (13’) και ένα αυτογκόλ του Ετσέιτα (68’). Εκεί λοιπόν που είχαν πιστέψει ότι θα πανηγυρίσουν το απαραίτητο τρίποντο, ο Σουσαέτα τους άγχωσε στο 89’ και ο Σαν Χοσέ τους… άφησε στον τόπο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρόλα αυτά βέβαια, η Μπιλμπάο απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τον (ούτως ή άλλως δύσκολο) στόχο του Champions League, ωστόσο πήρε έναν πόντο από το πουθενά που ίσως αποδειχθεί καθοριστικός στη μάχη που προβλέπεται με Θέλτα και Σεβίλλη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Όσο για τη Λεβάντε, μοιάζει άξια της μοίρας της, αφού έπειτα από την πεντάρα στο ντέρμπι παραμονής με τα Γρανάδα, έχασε όπως έχασε τη σημερινή νίκη και παραμένει καρφωμένη στον πάτο της βαθμολογίας.