Europa League

Ανατροπή έπος η Μπεϊτάρ, ντεμπούτο με τριάρα ο Μιλόγεβιτς

Οι Ισραηλινοί ήταν πίσω 3-1 από την Βάσας μέχρι το 88’, αλλά ο Μπεναγιούν και η παρέα του έκαναν μια απίθανη ανατροπή για να φτάσουν στη νίκη με 4-3. Ο Ερυθρός Αστέρας του Μιλόγεβιτς 3-0 τη Φλοριάνα.

Μια από τις πιο μεγάλες ανατροπές, με δεδομένο τον χρόνο που απέμενε για να λήξει το ματς, σημείωσε η Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ που βρισκόταν πίσω στο σκορ με 3-1, αλλά κατόρθωσε να ανατρέψει το ματς με την Βάσας σε 4-3 και να μείνει ζωντανή για την πρόκριση. Ο Ζεορζίνιο άνοιξε το σκορ στο 19’ για την Μπεϊτάρ, αλλά ο Παβλόφ με τέρματα στο 36’ και στο 43’ ανέτρεψε το σκορ για να γίνει το 1-2 στο ημίχρονο. Μάλιστα η ουγγρική ομάδα με τον Κούλκσαρ στο 52’ έκανε το 1-3, όμως από το 88’ και μετά άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση. Ο πολύπειρος Μπεναγιούν έκανε το 2-3 στο 88’, ο Βέρεντ στο 91’ ισοφάρισε σε 3-3, ενώ ο Σάμπο στο 92’ διαμόρφωσε το 4-3.

Τα γκολ του δραματικού αγώνα:

Στο παρθενικό επίσημο παιχνίδι του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα, η ομάδα του Βελιγραδίου δυσκολεύτηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να πάρει το προβάδισμα και από εκεί και μετά έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 3-0 απέναντι στη Φλοριάνα. Ο Μποακίε με πέναλτι (στην φάση από την οποία προήλθε έμεινε με 10 η Φλοριάνα) άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, για να έρθουν άλλα δύο προς το τέλος του ματς, από τον Σρνιτς και τον σκόρερ του πρώτου γκολ. Σε αντίθεση με τον Ερυθρό Αστέρα, η Ρέιντζερς δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να επικρατήσει 1-0 απέναντι στη Νιντερκορν από το Λουξεμβούργο και τα κατάφερε με ένα τέρμα του 37χρονου πλέον Κένι Μίλερ.

Μεγάλη έκπληξη μπορεί να θεωρηθεί η επικράτηση της Τρακάι με 2-1 μέσα στη Σκωτία, απέναντι στη Σεντ Τζόνστον με το σκορ να διαμορφώνεται στο πρώτο μέρος. Στις εκπλήξεις της ημέρας και η νίκη της Κόνακχς Κουέι απέναντι στην πρωτοπόρο του φινλανδικού πρωταθλήματος, Ελσίνκι με 1-0.

Εύκολο έργο είχε η Λεχ Πόζναν που καθάρισε με 4-0 την Πέλιστερ από τα Σκόπια, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Χάουγκενσουντ που σάρωσε με 7-0 την Κόλερεϊν από τη Βόρειο Ιρλανδία. Στην άλλη μονομαχία ομάδων από Νορβηγία και Βόρειο Ιρλανδία η Οντς νίκησε άνετα 3-0 την Μπαλιμένα.

Αναλυτικά, όλα τα ζευγάρια του 1ου προκριματικού γύρου: (με ρεβάνς στις 6 Ιουλίου):

Σιράκ (Αρμενία) - Γκόριτσα (Σλοβενία) 0-2
Ίρτις Παβλοντάρ (Καζακστάν) - Ντούναβ Ρούσε (Βουλγαρία) 1-0
Καϊράτ (Καζακστάν) - Άτλαντας (Λιθουανία) 6-0
Βέντσπιλς (Λετονία) - Βάλουρ (Ισλανδία) 0-0
Παρτιζάνι (Αλβανία) - Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) 1-3
Πιούνικ (Αρμενία) -Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 1-4
Τρέντσιν (Σλοβακία) - Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) 5-1
Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) - Ρούναβικ (Νήσοι Φαρόε) 2-1