Κύπρος

Ανατροπή και κορυφή για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ Λάρνακας πέρασε από το «Μακάρειο», επικρατώντας 2-1 με ανατροπή του Ολυμπιακού Λευκωσίας και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του κυπριακού πρωταθλήματος.

Το «τρένο» της ΑΕΚ δεν σταμάτησε ούτε στο «Μακάρειο». Η ομάδα της Λάρνακας πέρασε από το «Μακάρειο», καθώς νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας για τη 15η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και σε συνδυασμό με τη χθεσινή (09/12) γκέλα της Ανόρθωσης, με την οποία συγκατοικούσε στην πρώτη θέση, πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28’ με τον Μιγκελίτο, αλλά η χαρά τους κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού στο 30’ ο Φλοριάν ισοφάρισε σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τρικόφσκι έκανε στο 51’ το 1-2, που έμεινε μέχρι το τέλος. Στο 86’ η ομάδα της Λευκωσίας έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Σωτηρίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σε… θρίλερ εξελίχθηκε το ντέρμπι παραμονής μεταξύ της Νέας Σαλαμίνας και του Άρη Λεμεσού στο «Αμμόχωστος». Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και σίγουρα πιο τυχεροί στο φινάλε, αφού κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ στο 90’ με τον Μιντίκκη και στο 90+6’ με τον Κορέια και να φτάσουν στη νίκη με 2-0. Έτσι, με το δεύτερο φετινό τρίποντο και μάλιστα επί του ίδιου αντιπάλου, τον προσπέρασαν στη βαθμολογία και πήραν μεγάλη «ανάσα» στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.