Ισπανία

Ανατροπή και πρόκριση η Εσπανιόλ

Η ομάδα της Βαρκελώνης ανέτρεψε το σε βάρος της 1-2 του πρώτου αγώνα, απαντώντας με εκτός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στη Λεβάντε και προκρίθηκε. Νίκη-πρόκριση για τη Σεβίλλη 2-1 την Κάντιθ.

Η Εσπανιόλ μπήκε αποφασισμένη ν’ ανατρέψει το σε βάρος της 2-1 που είχε υποστεί εντός έδρας και με δύο τέρματα στο πρώτο μέρος κατόρθωσε να πάρει την πρόκριση με σκορ 2-0. Τα τέρματα για τους Καταλανούς σημείωσαν οι Λέο Μπαπτιστάο στο 14’ και Καμπάνια στο 34’. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ στην επανάληψη για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το 0-2 έμεινε για να πάρει την πρόκριση η Εσπανιόλ.

Σαφώς πιο εύκολο ήταν το έργο της Σεβίλλης που είχε επικρατήσει 2-0 της Κάντιθ στο πρώτο παιχνίδι. Ο Μπεν Γιεντέρ στο 31’ και ο Κορέα στο 54’ έκαναν το 2-0 και πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Άλβαρο Γκαρθία μείωσε σε 2-1. Έτσι η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.