Πορτογαλία

Άνετα η Μπράγκα, σπουδαίο διπλό η Τοντέλα

Στην 2η θέση, με ματς περισσότερο πέρασε η Μπράγκα που επικράτησε άνετα 2-0 της Μαρίτιμο. Νικηφόρο πέρασμα της Τοντέλα με 2-1 κόντρα στη Σάντα Κλάρα.

Με δύο γκολ στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, η Μπράγκα επικράτησε 2-0 της Μαρίτιμο και πέρασε με αγώνα περισσότερο στην 2η θέση της βαθμολογίας με 33 πόντους. Ο Ραούλ Σίλβα στο 8’ και ο Εντουάρντο στο 13ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ήττα υπέστη στη νησιωτική Μαδέιρα, από τη Νασιονάλ, η Γκιμαράες. Ο Καμάτσο στο 9ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας σπουδαίο τρίποντο στην γηπεδούχο, ενώ με το ίδιο σκορ, η Μποαβίστα έκαμψε τη Σετούμπαλ με γκολ του Ματέους και παρά το γεγονός πως έπαιξε από το 72’ με παίκτη λιγότερο, ενώ είχε και άλλη αποβολή στις καθυστερήσεις άντεξε και πήρε το αποτέλεσμα.

Νωρίτερα η Τοντέλα, σημείωσε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Σάντα Κλάρα με 2-1. Ο Πιτέ με δύο δικά του γκολ στο 78’ και στο 82’ χάρισε τη νίκη στη φιλοξενούμενη, παρά την ισοφάριση του Αντράντε με πέναλτι στο 81’.