Κύπρος

Ανέτρεψε… τον ΑΠΟΕΛ με δέκα και πήρε το Σούπερ Καπ ο Απόλλων!

Ο Απόλλων Λεμεσού με δύο γκολ στο τελευταίο 15λεπτο ενώ έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 71’ ανέτρεψε το προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ και κατέκτησε το Σούπερ Καπ με 2-1.

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Κύπρο κατέληξε στα χέρια του Απόλλωνα Λεμεσού.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη προηγήθηκε με τον Εφραίμ στο 9’, αλλά οι πρωταθλητές είδαν τους Κυπελλούχους να φέρνουν τούμπα το ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο τελευταίο 15λεπτο.

Παρά την αποβολή του Βασιλείου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 71’, ο Ντα Σίλβα στο 78’ με απίστευτη εκτέλεση φάουλ από τα 35 μέτρα και ο Σκέμπρι στο 87’ με όμορφο πλασέ χάρισαν στους «κυανόλευκους» τον τρίτο τους τίτλου στο θεσμό.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Αντωνίου, Μερκής (83΄ Μακρής), Ρουέδα, Αλεξάνδρου, Μοράις, Βινίσιους, Φαρίας, Εμπεσίλιο (61΄ Ποτέ), Ορ, Εφραίμ (68΄ Αλωνεύτης)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Σακέτι, Βασιλείου, Σπόλιαριτς (74΄ Σαντάνα), Ντα Σίλβα, Σαρδινέρο, Γιάκολις (46΄ Σκέμπρι), Ζελάγια (59΄ Μαγκλίτσα)