DOWNLOAD APPS

Απειλεί η Γάνδη

Όσο μπορεί, απειλεί η Γάνδη την Αντεελεχτ για να της «κλέψει» τον τίτλο στα πλέι οφ της Jupiler League, επικρατώντας με 2-0 της Ζούλτε στο Βάρεγκεμ για την πέμπτη αγωνιστική.

Απειλεί η Γάνδη

Η Γάνδη νίκησε 2-0 τη Ζούλτε στο Βάρεγκεμ για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ της Jupiler League για την κατάκτηση του τίτλου και μείωσε, έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση, στο -5 από την πρωτοπόρο Αντερλεχτ, με τους «αντερλεχτουά» να έχουν ένα ματς λιγότερο από την ομάδα της Γάνδης, οπότε αυτή και η Κλαμπ Μπριζ περιμένουν την Πέμπτη «γκέλα» της κόντρα στη Σαρλερουά, ώστε να την πλησιάσουν στη βαθμολογία.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο -6 από τις προνομιούχες θέσεις.

«Έκοψε» τη φόρα της Ζιλουά η Λιρς και, με το 3-1 την έδρα της πρωτοπόρου του πρώτου γκρουπ για το Europa League, μπήκε στο «κόλπο» της Ευρώπης.

Το ίδιο ισχύει και για την Μπέβερεν, η οποία νίκησε 2-0 στη Λιέγη τη Σταντάρ και μάλλον αφήνει την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League εκτός Ευρώπης τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Απειλεί την Γκενκ στο δεύτερο γκρουπ η Κορτράικ, έστω και με ένα ματς περισσότερο, αφού «πέρασε» 3-2 από την έδρα της Ροζελάρε, βρέθηκε στο -4 από την ομάδα του Νίκου Καρέλη και άφησε τους γηπεδούχους πολύ μακριά.



Τα αποτελέσματα της πέμπτης αγωνιστικής (play-offs τίτλου):

Τρίτη 25/4
Ζούλτε Βάρεγκεμ- Γάνδη 0-2
(25' Κούμπο, 93' Καλιφά Κουλιμπαλί)

Τετάρτη 26/4
Μπριζ - Οστάνδη (21:30)

Πέμπτη 27/4
Άντερλεχτ - Σαρλερουά (21:30)


Η βαθμολογία των play-offs τίτλου:

1. Άντερλεχτ 41
2. Γάνδη 36
3. Μπριζ 32
4. Σαρλερουά 30
5. Ζούλτε Βάρεχεμ 29
6. Οστάνδη 28


Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

10η αγωνιστικής
  ΟΜΑΔΑ Β ΣΥΝΟΛΟ
+ - Ν Ι Η
  ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ 27 25 9 9 0 1
  ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ 21 18 10 6 3 1
  ΑΝΤΒΕΡΠ 18 18 14 5 3 2
  ΜΟΥΣΚΡΟΝ 18 18 16 5 3 2
  ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 18 15 13 5 3 2
  ΣΕΝ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ 17 12 12 5 2 3
  ΖΟΥΛΤΕ-ΒΑΡΕΓΚΕΜ 16 20 14 5 1 4
  ΜΠΕΒΕΡΕΝ 12 21 16 3 3 4
  ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ 12 9 15 3 3 4
  ΓΚΕΝΚ 11 17 17 2 5 3
  ΛΟΚΕΡΕΝ 11 14 17 3 2 5
  ΓΑΝΔΗ 9 11 12 2 3 5
  ΚΟΡΤΡΑΪΚ 9 11 17 2 3 5
  ΜΑΛΙΝ 8 13 16 1 5 4
  ΕΟΥΠΕΝ 6 13 28 1 3 6
  ΟΣΤΑΝΔΗ 5 10 19 1 2 7

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/10/17 21:30 ΜΑΛΙΝ - ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ 3 - 4
14/10/17 19:00 ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ - ΕΟΥΠΕΝ 2 - 2
14/10/17 21:00 ΛΟΚΕΡΕΝ - ΣΕΝ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ 1 - 1
14/10/17 21:00 ΓΚΕΝΚ - ΜΟΥΣΚΡΟΝ 1 - 1
14/10/17 21:30 ΓΑΝΔΗ - ΜΠΕΒΕΡΕΝ 2 - 0
15/10/17 15:30 ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ - ΚΟΡΤΡΑΪΚ 3 - 1
15/10/17 19:00 ΟΣΤΑΝΔΗ - ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ 2 - 3
15/10/17 21:00 ΑΝΤΒΕΡΠ - ΖΟΥΛΤΕ-ΒΑΡΕΓΚΕΜ 3 - 0
Αποδοχή Cookies
Το site sport-fm.gr χρησιμοποιεί cookies. Προχωρώντας στο περιεχόμενο, συναινείτε με την αποδοχή τους. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ