Γαλλία

Από… κοντά και η Λιόν!

Στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Παρί –που έχει ματς λιγότερο- επέστρεψε η Λιόν, μετά την εύκολη νίκη (4-2) στην έδρα της Ρεμς, στο ματς που ολοκλήρωσε την 34η αγωνιστική της Ligue 1.

Με… άνεση ξανά στην κορυφή η Λιόν! Χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο μισάωρο, οι «λιονέ» είχαν ένα εύκολο βράδυ (4-2) στην έδρα της Ρεμς, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 34ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκαν στο ματς οι παίκτες του Φουρνιέ, καθώς μόλις στο 6’ οι Τολισό (2’) και Λακαζέτ, τους είχαν δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 13’, μειώνοντας με τον Πεζέ, ωστόσο ο Ενζί έξι λεπτά έκανε το 3-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν ρίξει… στροφές και με εξαίρεση μία-δύο στιγμές της Ρεμς δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, με τον Τακαλφρέντ να κάνει το 4-1 με αυτογκόλ στο 90’ και τον Σαρμπονιέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 4-2!