Γαλλία

Από τεσσάρα σε τεσσάρα η Παρί!

Τέσσερα στο Λιγκ Καπ στη Στρασμπούργκ, τέσσερα και στη Ρεν στο πρωτάθλημα για την Παρί Σεν Ζερμέν του Ουνάι Έμερι που είδε τον Νεϊμάρ να σκοράρει δις στην επιστροφή του.

Μετά τις δυο σερί ήττες η Παρί Σεν Ζερμέν έβγαλε αντίδραση κόντρα στη Λιλ και ήθελε να βάλει δεύτερη νίκη στη σειρά στην έδρα της Ρεν, η οποία και δύσκολα θα μπορούσε να της σταθεί εμπόδιο. Ο Ουνάι Έμερι είδε τον Νεϊμάρ να επιστρέφει στο βασικό σχήμα ενώ μαζί με τους Εμπαπέ και Καβάνι σκόρπισαν τους γηπεδούχους.

Χρειάστηκαν μόλις τέσσερα λεπτά οι Παριζιάνοι για να ανοίξουν το σκορ με δράστη τον Νεϊμάρ αφού πρώτα ο Εμπαπέ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και βρήκε τον Βραζιλιάνο μόνο του στη γραμμή του τέρματος.

Στο 17’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Νεϊμάρ να πασάρει στον Εμπαπέ για το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Εντομπέ στο 53’ αλλά η κόκκινη κάρτα του Αντρέ στο 64’ έβαλε τέλος στις όποιες φιλοδοξίες τους για ισοφάριση. Έντεκα λεπτά μετά την κόκκινη του Αντρέ, ο Καβάνι έκανε το 1-3 με ωραία λόμπα σε αντεπίθεση της Παρί.

Ένα λεπτό αργότερα σε φάση καρμπόν με το πρώτο γκολ ο Νεϊμάρ έκανε το τελικό 1-4 και έτσι η Παρί παρέμεινε στο +9 από την 2η Μονακό.