Ιταλία

Απόδραση από τη Σικελία για Γιουβέντους (video)

Η Παλέρμο έβαλε ζόρια στη Γιουβέντους, ωστόσο η πρωταθλήτρια Ιταλίας βρήκε τον τρόπο στην επανάληψη (αυτογκόλ του Γκολντανίγκα στο 49') για να φύγει με το διπλό από τη Σικελία!

Η… συμμορία του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι απέδρασε από τη Σικελία. Η Γιουβέντους επικράτησε πολύ δύσκολα (1-0) της Παλέρμο εκτός έδρας, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει τυχόν στραβοπατήματα των αντιπάλων της για να αυξήσει τη διαφορά τους.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις από τις δύο πλευρές, η Γιουβέντους μπήκε στο δεύτερο μέρος με… φόρα, «χτύπησε» μια φορά και στη συνέχεια κράτησε το μηδέν. Ήταν το 49ο λεπτό όταν ο Ντάνι Άλβες έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά και ο Γκολντανίγκα έβαλε το πόδι του, προσπαθώντας να διώξει τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Dani Alves Goal ~ Palermo 0-1 Juventus ~ 24/09... από rubin7190

Η Γιουβέντους έπαιξε πιο συντηρητικά στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και κατάφερε να… κρατήσει στην πίεση των γηπεδούχων, παίρνοντας ακόμη ένα τρίποντο, το πέμπτο σε έξι αγωνιστικές στη Serie A.