Κύπρος

Απόλλων… με φόρα

Πάει και η Ομόνοια. Ο Απόλλων πέτυχε ακόμη μια νίκη το τελευταίο χρονικό διάστημα, φεύγοντας με το υπέρ του 2-1 από τη Λευκωσία χάρις σε δύο τέρματα του Σαρδινέρο. Έχασε έδαφος η ΑΕΛ

Στο κόλπο και ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού διατηρήθηκε σε επαφή με την κορυφή του κυπριακού πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας μεγάλη νίκη (2-1) επί της Ομόνοιας στη Λευκωσία, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Σαρδινέρο που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του και είναι στο -6 από την πρώτη θέση. Έτσι, έφθασε στο πέμπτο σερί τρίποντο του στη λίγκα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και δικαίως κατάφεραν να προηγηθούν στο 14ο λεπτό και να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισαν στο 62' με τον Καρλίτος, αλλά ο Απόλλων που δεν είχε τόσο καλή απόδοση σε αυτό το χρονικό διάστημα, είχε την ουσία και έφθασε σε μεγάλο «διπλό» που του δίνει ώθηση για τη συνέχεια, κάνοντας το 2-1 στο 83ο λεπτό.

Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση της ΑΕΛ με την Ομόνοια, με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια για καταδίωξη του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ, ύστερα από ένα μέτριο ματς με λιγοστές καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.