Euro 2024

Άριστα… 10 η Γερμανία!

Η επιχείρηση-σκούπα της Γερμανίας για το Μουντιάλ ολοκληρώθηκε με το 10/10, αφού τα πάντσερ έκαναν πάρτι (5-1) και κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν. Ανώδυνη ήττα για την 2η Β.Ιρλανδία, που πέρασε στα μπαράζ.

Δεν χαρίστηκαν σε κανέναν οι Γερμανοί, ούτε την τελευταία στιγμή!

Τα πάντσερ έκαναν ακόμη ένα πάρτι, επικρατώντας με σκορ 5-1 κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν κι έτσι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον 3ο όμιλο με το απόλυτο (10/10) και φυσικά στην 1η θέση.

Με γκολάρες ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο στο Καϊζερσλάουτερν. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με όμορφο τακουνάκι του Γκορέτσκα μόλις στο 8ο λεπτό, ενώ οι Αζέροι απάντησαν με όμορφο σόλο του Σεϊντάγεφ στο 34’. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λεβ πάτησαν γκάζι και «καθάρισαν» το ματς με γκολ των Βάγκνερ (54’), Ρούντιγκερ (64’), Γκορέτσκα (66’) και Τσαν (81’).

Ανώδυνη ήττα γνώρισε η Βόρειος Ιρλανδία στη Νορβηγία με σκορ 1-0. Οι παίκτες του Ο΄Νιλ βολεύτηκαν όπως και η Εθνική μας με την «γκέλα» της Σκωτίας στην έδρα της Σλοβενίας (2-2) κλείδωσαν την 2η θέση και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα μπαράζ.