Αγγλία

Άρσεναλ από άλλον πλανήτη!

Σάρωσε την Έβερτον η Άρσεναλ. Με χατ-τρικ του Ράμσεϊ, τρεις ασίστ του Μχιταριάν και γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο ντεμπούτο του η ομάδα του Βενγκέρ διέσυρε με σκορ 5-1 τα ζαχαρωτά στο «Emirates».

Πλάκα κόντρα στην Έβερτον έκανε η ανανεωμένη Άρσεναλ! Η ομάδα του Βενγκέρ ήταν σε τρελή βραδιά και… κέρασε πέντε γκολ τα «ζαχαρωτά» στο Λονδίνο (5-1).

Τρελό ξεκίνημα για τους «κανονιέρηδες». Ο Μχιταριάν έβγαλε στο 6ο λεπτό την πρώτη του ασίστ και ο Ράμσεϊ άνοιξε το σκορ. Στο 14ο λεπτό, ο Κοσιελνί πήρε τη δεύτερη κεφαλιά έπειτα από κόρνερ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο (19’) ο Ράμσεϊ έγραψε το 3-0. Στο 37ο λεπτό, Μχιταριάν και Ομπαμεγιάνγκ θυμήθηκαν τις παλιές καλές μέρες στην Ντόρτμουντ και ο Γκαμπονέζος πέτυχε το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Άρσεναλ. Το τέρμα του βέβαια δεν έπρεπε να μετρήσει, αφού την ώρα που του έκανε την πάσα ο Αρμένιος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η τραγική εικόνα της ομάδας του Άλαρνταϊς έκανε αρκετούς οπαδούς της ομάδας να αποχωρήσουν κατά την διάρκεια του ημιχρόνου από τις κερκίδες. Στο δεύτερο μέρος πάντως η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν πιο καλή και στο 64o λεπτό ο Κάλβερτ Λιούιν πέτυχε το γκολ της τιμής με ωραία κεφαλιά. Το πάρτι της Άρσεναλ ολοκληρώθηκε με ιδανικό λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μχιταριάν έκανε… χατ-τρικ στις ασίστ και ο Ράμσεϊ χατ-τρικ στα γκολ αφού βρήκε δίχτυα για τρίτη φορά στο 74’ και διαμόρφωσε και το τελικό σκορ στο «Emirates».