Γερμανία

Άρχισε την απόσβεση ο Ζόνατας (video)

Με τον Ζόνατας Κριστιάν ντε Ζέσους να σκοράρει στο ντεμπούτο του, το Αννόβερο νίκησε 1-0 τη Σάλκε και έκανε το «δύο στα δύο» στη Bundesliga.

Ιδανικότερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να φανταστεί στο Αννόβερο ο Ζόνατας ντε Ζέσους. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 62’ του αγώνα με τη Σάλκε, σκόραρε πέντε λεπτά αργότερα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 1-0.

Οι νεοφώτιστοι έκαναν το απόλυτο «δύο στα δύο» στη Bundesliga, κάτι που είχε να τους συμβεί από τη σεζόν 2011-12. Για τους «βασιλικούς μπλε», η νίκη της πρεμιέρας δεν είχε συνέχεια, αφού είχαν μέτρια εικόνα και δικαίως γνώρισαν την ήττα από την ομάδα του πρώην προπονητή τους, Αντρέ Μπράτενραϊτερ.

Χωρίς ρυθμό κύλησε στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι στην «HDI Arena», ωστόσο, περίσσευαν το πάθος και οι μονομαχίες. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Σάλκε ήρθε στο 18’, με τον Οτσίπκα να βγάζει τη σέντρα από δεξιά και τους Ντι Σάντο και Καλιτζιούρι να αποτυγχάνουν να βρουν τη μπάλα και να την στείλουν στα δίχτυα. Το Αννόβερο αφυπνίστηκε και «απάντησε» στις ευκαιρίες στο 27’, με τους Κλάους και Χάρνικ να μην μπορούν να βρουν στόχο. Σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας, χωρίς, όμως, να μπορέσει να φανεί απειλητικό. Ευκαιρίες υπήρξαν, αλλά όχι κάποια που να χαρακτηριστική κλασσική.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με πίεση στα 3/4 του γηπέδου, προσπαθώντας να εμποδίσει τους παίκτες των φιλοξενούμενων να οργανώσουν το παιχνίδι τους. Οι ευκαιρίες έλειψαν, αλλά στην πρώτη ουσιαστική, το Ανόβερο άνοιξε το σκορ με τον Ζόνατας. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός, που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από τη Ρούμπιν Καζάν και αποτελεί την ακριβότερη μεταγραφή στην ιστορία του συλλόγου, έκανε ιδανικό ντεμπούτο, σκοράροντας πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Οι «βασιλικοί μπλε» απείλησαν με τον Κονοπλιάνκα στο 72’, αλλά αυτή ήταν και η μοναδική φορά που έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Το τελευταίο εικοσάλεπτο κύλησε στο… χαλαρό και το Ανόβερο έφτασε στη δεύτερη νίκη του.