Ισπανία

Ατσαλάκωτη «βασίλισσα»

Ρονάλντο και Τσιτσαρίτο έδιωξαν το άγχος και η Ρεάλ δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτε άλλο στην Μαδρίτη κόντρα στην Εϊμπάρ (3-0), ρίχνοντας το βάρος στον εμφύλιο με την Ατλέτικο για το Champions League.

Όλα στην ώρα τους για την Ρεάλ. Η «βασίλισσα» δεν έκανε το λάθος κόντρα στην Εϊμπάρ, επικράτησε 3-0 στο «Μπερναμπέου» και διατήρησε στο φουλ την πίεσή της στην Μπαρτσελόνα.

Συντήρηση ενόψει του πρώτου εμφυλίου με την Ατλέτικο στο «Βιθέντε Καλντερόν» από τους παίκτες του Αντσελότι, που περιμένουν γκέλα των «μπλαουγκράνα» στην έδρα της Σεβίλλης ώστε να μείνουν στο -1 από την κορυφή (23.00).

Το σκορ για τους «μερένχες» άνοιξε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 21ο λεπτό, με τον Ιρουρέτα να φέρει ευθύνη. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τσιτσαρίτο (31’) τελείωσε με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Αρμπελόα, το ματς. Από εκεί και πέρα η Ρεάλ έριξε στροφές, ενώ το τελικό σκορ «έγραψε» ο Χεσέ με σουτ από το ύψος της περιοχής στο 83’.