Αγγλία

Αυτοκτόνησε η Άρσεναλ

Μπορεί να προηγήθηκε στο «Vitality» όμως τελικά η Άρσεναλ έφυγε με σκυμμένο κεφάλι. Η Μπόρνμουθ γύρισε και μάλιστα εύκολα το ματς 2-1, πήρε μεγάλη ανάσα κι άφησε τους κανονιέρηδες μακριά από την 5άδα.

«Χαστούκι» για την Άρσεναλ στο «Vitality». Οι κανονιέρηδες μπορεί να βρήκαν πρώτοι δίχτυα, ωστόσο, η Μπόρνμουθ έκανε το comeback, «τούμπαρε» το παιχνίδι και πανηγύρισε τη νίκη 2-1.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και έχασε μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο 8ο λεπτό είχε δοκάρι ο Νέιλς, ενώ ακόμη μεγαλύτερη ήταν η ευκαιρία του Γουέλμπεκ στο 35’ που έχασε τετ-α-τετ. Από την άλλη πλευρά, τα «κεράσια» άγχωσαν την άμυνα του Τσεχ και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο 40’, όμως ο Τσέιμπερς έδιωξε με προβολή το σουτ του Φρέιζερ, πριν περάσει η μπάλα την γραμμή.

Το γκολ ήρθε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μπεγερίν να φεύγει απέναντι στον Μπέγκοβιτς τον οποίο νίκησε έστω και με τη βοήθεια της κόντρας στο 52’. Το ματς στη συνέχεια άνοιξε. Η Μπόρνμουθ ρίσκαρε κι έδωσε χώρους στην Άρσεναλ που όμως δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της και τελικά το πλήρωσε. Στο 70’ ο Φρέιζερ έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Τσεχ δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και ο Ουίλσον απάντησε σε 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι τούμπαραν το παιχνίδι με τον Άιμπ στο 74’ και παρά την πίεση που δέχτηκαν μέχρι το φινάλε κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη.