Γαλλία

Άχαστα τα πιτσιρίκια της Λιόν, γκέλα ολκής για Νις

Μπορεί να είδαν τον… Χάρο με τα μάτια τους στα τελευταία λεπτά, αλλά τα… παιδιά της Λιόν επικράτησαν στην έδρα της Ρεν (1-2) – Τρομερή γκέλα για τη Νις, που ηττήθηκε (1-2) στην έδρα της από την Τρουά.

Πέρυσι τέτοια παιχνίδια, όπως αυτό στην έδρα της Ρεν η Λιόν συνήθως τα έχανε, αλλά φέτος τα πιτσιρίκια των Γάλλων δείχνουν έτοιμα να κάνουν ένα βήμα παραπάνω, προσθέτοντας περισσότερη ουσία στο παιχνίδι τους, εκτός από τη φουλ επίθεση που παραμένει απαραίτητο συστατικό στη… συνταγή.

Οι «λιονέ» επικράτησαν 2-1 και κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις νίκες στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αγωνιστικές, αν και στο τέλος κινδύνευσαν να… χύσουν την καρδάρα με το γάλα. Στο 57’ ο Μέμφις Ντεπάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 74’ ο Ντίαζ που αποδεικνύεται ως η πολύ μεγάλη αποκάλυψη της φετινής σεζόν, ερχόμενος από τις ακαδημίες της Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 2-0.

Η Ρεν μείωσε στο σκορ 86’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με αποτέλεσμα να αγχώσει πολύ τη Λιόν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Αντίθετα, τη δεύτερη ήττα της σε δύο παιχνίδια υπέστη η Νις, που έχοντας εκτός τον τραυματία, Μάριο Μπαλοτέλι, δείχνει ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα και μάλιστα χοντρό στην επίθεσή της. Δράστης ήταν η αδύναμη, αλλά ψυχωμένη Τρουά, που άνοιξε το σκορ στο 53’ με γκολ του Νιανέ και έπειτα από λάθος του Ντάντε.

Το σκορ ισοφάρισε ο Πλεά με εκτέλεση πέναλτι, αλλά στο 85’ ο Κάουι σόκαρε τους γηπεδούχους χαρίζοντας στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη μέσα στη Νίκαια.