Oλλανδία

Πέρασε με «περίπατο» από Βάαλβαικ η Αϊντχόφεν

Μια εντυπωσιακή Αϊντχόφεν σάρωσε 4-1 στην έδρα της Βάαλβαικ για τη 13η αγωνιστική της Eredivisie και βρέθηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League, Αϊντχόφεν, σάρωσε 4-1 στην έδρα της Βάαλβαικ για τη 13η αγωνιστική της Eredivisie και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον Αγιαξ, που έχει ένα ματς λιγότερο και την Κυριακή αγωνίζεται με την Ντεν Χάαγκ στη Χάγη.

Έτσι, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης δείχνει σε φάρμα αυτήν την περίοδο, ενώ άφησε τους γηπεδούχους στο +4 από τις θέσεις των πλέι άουτ.

Η Αϊντχόφεν έφτασε στο 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με τους Γκάκπο στο 11’ και Ιχατάρεν στο 14’. Στην επανάληψη, ο Ντάμφρεϊς στο 72’ με πέναλτι και ο Μαντουέκε στις καθυστερήσεις διαμόρφωσαν το 1-4.