Βαρούχας: «Σωστό αλλά έπρεπε να επαναληφθεί το πέναλτι του Πλατανιά. Δύσκολη φάση του Φορτούνη»

Δείτε πώς σχολίασε τις επίμαχες φάσεις από το παιχνίδι του Ολυμπιακού απέναντι στον Πλατανιά ο Παναγιώτης Βαρούχας.

Τις αμφισβητούμενες φάσεις από τη νίκη του Ολυμπιακού στο Φάληρο κόντρα στον Πλατανιά σχολίασε ο Παναγιώτης Βαρούχας στην εκπομπή KICK-OFF του ΣΚΑΪ.

Στο 1ο λεπτό ο βοηθός Λάμπρου υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Στάθη, ενώ καλυπτόταν. Στο 43’ ο Ζαχαριάδης δεν είδε το χέρι του Φιγκέιρας έπειτα από το σουτ του Γιακουμάκη, όμως με την παρέμβαση του βοηθού (Λάμπρου) έδειξε σωστά την «άσπρη βούλα». Πάντως η εκτέλεση του πέναλτι έπρεπε να επαναληφθεί, αφού πριν σουτάρει ο Μανούσος είχαν μπει στην περιοχή δέκα παίκτες των δύο ομάδων.

Στο 54ο λεπτό, ο Ζαχαριάδης ζήτησε και πάλι την βοήθεια του επόπτη (Λάμπρου) στην φάση όπου ο Φορτούνης πήρε την μπάλα και έβγαλε την ασίστ για το 1-1. Οι Χανιώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ, όμως η φάση είναι πολύ δύσκολη και τα ριπλέι δεν είναι διαφωτιστικά. Τέλος στο 70ο λεπτό ο βοηθός Νικολαΐδης σήκωσε κακώς το σημαιάκι του υποδεικνύοντας σε θέση οφσάιντ τον Σίγκνεβιτς, που βρισκόταν σε κανονική θέση.