Γαλλία

Βγήκαν μπροστά οι ηγέτες της Λιόν

Και τώρα Άγιαξ για την Λιόν. Η ομάδα του Ζενεσιό με οδηγούς τους Βαλμπουενά και Φεκίρ πέρασε από την έδρα της Ανζέ 2-1, ανέβηκε στην 4η θέση και πλέον σκέφτεται τον ημιτελικό του Europa στην Ολλανδία.

Κυρία στις εγχώριες υποχρεώσεις της η Λιόν. Η ομάδα του Ζενεσιό δεν επηρεάστηκε από τον ημιτελικό του Europa League απέναντι στον Άγιαξ που ακολουθεί και πήρε το «τρίποντο» , 2-1 στην έδρα της Ανζέ.

Παρά την κούραση της προηγούμενης εβδομάδας, που συνδυάστηκε με την πρόκριση της ομάδας σε τελικό Κυπέλλου έπειτα από το 1957, οι γηπεδούχοι έβγαλαν φρεσκάδα και μπήκαν πιο καλά στο ξεκίνημα. Ο «αέρας» τους κόπηκε απότομα στο 17’ όταν ο Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ για τους «λιονέ» που στη συνέχεια έφεραν το ματς στα δικά τους μέτρα. Στο 41’ ο Φεκίρ έκανε το 2-0 και οι φιλοξενούμενοι πήγαν με τεράστιο προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Εντόι μείωσε για την Ανζέ (49’) και το ματς έγινε ντέρμπι. Η μπάλα ήταν πάνω κάτω και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Στο 76ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Πάβλοβιτς και κάπου εκεί «έσβησαν» και οι ελπίδες τους για θετικό αποτέλεσμα.