Γερμανία

Βρήκε παρηγοριά η Ντόρτμουντ (video)

Μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό από την Λίβερπουλ, η Ντόρτμουντ βρήκε το «αντίδοτο». Χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα οι παίκτες του Τούχελ έφτασαν εύκολα στο εντός έδρας 3-0 απέναντι στο Αμβούργο.

Τα πόδια και το μυαλό ήταν… βαριά μετά το σοκ στο «Άνφιλντ» όμως η δουλειά έγινε. Η Ντόρτμουντ επικράτησε άνετα 3-0 κόντρα στο Αμβούργο στο «Signal Iduna Park», στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Bundseliga.

Το σκορ άνοιξε σε ιδανικό σημείο για τους Βεστφαλούς με τον Πούλισιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 38ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το ματς πριν το τέλους του ημιχρόνου με τον Ράμος να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του Τούχελ στο 44’. Για τους «δεινόσαυρους» όλα τελείωσαν ουσιαστικά στο 52’ όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο γκολκίπερ, Άντλερ. Μέχρι το φινάλε η Ντόρτμουντ ήταν σταθερά στην επίθεση και στο 85’ ο Ράμος έβαλε για δεύτερη φορά το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, γράφοντας παράλληλα και το τελικό σκορ.

Έτσι, οι Βεστφαλοί είδαν την διαφορά τους από την πρωτοπόρο Μπάγερν να «μαζεύεται» και πάλι στους 7 βαθμούς. Απ’ την άλλη πλευρά, το Αμβούργο εξακολουθεί να νιώθει άγχος για την παραμονή αφού παρέμεινε στην 11η θέση με 34 βαθμούς.