Γερμανία

Τρένο η Λειψία, ανέβηκε στην 3η θέση και περιμένει την… Μπάγερν

Η Λειψία «καθάρισε» τη Χόφενχαϊμ, πέτυχε 4η διαδοχική νίκη και έπιασε (έστω και προσωρινά) την Μπάγερν Μονάχου.

Ασταμάτητη δείχνει το τελευταίο διάστημα η Λειψία. Οι «διάβολοι» επικράτησαν 3-1 της Χοφενχαϊμ εντός έδρας για την 15η αγωνιστική της Bundesliga και έφτασαν τους 32 βαθμούς. Όσους δηλαδή και η Μπάγερν Μονάχου, αλλά με δύο αγώνες λιγότερους.

Στο 34’ ο Κλόστερμαν άνοιξε το σκορ, σπρώχνοντας την μπάλα σχεδόν πάνω στη γραμμή έπειτα από φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση φάουλ. Η ισοφάριση ήρθε στο 42’ με τον Καμπάκ να προλαβαίνει την έξοδο του Μπάουμαν, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σκοβ. Ο Φόρσμπεργκ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 70ο λεπτό, με άψογο τελείωμα από θέση βολής έπειτα από ωραία αλλαγή παιχνιδιού του Οπέντα. Η Λειψία «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη μέσα σε λίγα λεπτά, με τον Σιμάκαν να σκοράρει στο 74’, πλασάροντας από την καρδιά της αντίπαλης περιοχής, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.