Ισπανία

«Βύθισε» τον Βαλβέρδε!

Σίφουνας η Βιγιαρεάλ απέναντι στην Μπιλμπάο! Το κίτρινο υποβρύχιο έκανε... μια χαψιά τους αγνώριστους Βάσκους του Βαλβέρδε, τους οποίους νίκησε πολύ εύκολα με 3-1 και τους άφησε πολύ χαμηλά.

«Παιχνιδάκι» στα χέρια της Βιγιαρεάλ έγινε η Μπιλμπάο! Το εκπληκτικό φετινό κίτρινο υποβρύχιο επικράτησε πολύ εύκολα 3-1 στο Μαδριγάλ και φτάνοντας τους 10 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές, παρέμεινε στις πρώτες θέσεις, με συνολικό απολογισμό τριών νικών και μιας ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ σε ένα πολύ κομβικό σημείο, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με πέναλτι του Σοριάνο. Στο δεύτερο οι Βάσκοι επιχείρησαν να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν κι ο Γκασπάρ στο 67' τους έβαλε την... ταφόπλακα.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο Λέο Μπαπτιστάο σήκωσε για τρίτη φορά στο... πόδι το γήπεδο, δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στη νίκη τους. Το μόνο που μπόρεσαν να πετύχουν οι φιλοξενούμενοι, ήταν το γκολ της τιμής με τον Αντούριθ στις καθυστερήσεις, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1, που άφησε την Μπιλμπάο με μόλις τρεις βαθμούς...