Γαλλία

Βυθίζεται η Λιλ, στον αφρό η Τουλούζ

Με πρωταγωνιστή τον Όλα Τοϊβόνεν που σημείωσε και τα δύο τέρματα, η Τουλούζ επικράτησε 2-1 μέσα στο «Πιερ Μορουά» και σκαρφάλωσε, στην 2η θέση της κατάταξης.

Μετά τη δύσκολη νίκη επί της Γκινγκάμπ, ήρθε και νέο τρίποντο για την Τουλούζ, αυτή τη φορά μέσα στην έδρα της Λιλ με 2-1 για να δώσει συνέχεια στην καλή πορεία που έχει μέχρι τώρα. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Πασκάλ Ντιπράζ, ανέβηκε έστω και προσωρινά στην 2η θέση με 11 βαθμούς. Σκόρερ και των δύο τερμάτων για τους νικητές ο Όλα Τοϊβόνεν, αγωνίστηκε για 60 λεπτά ως βασικός ο Τζίμι Ντουρμάζ.

Ο Σουηδός άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό αφού μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της άμυνας των «λιλουά» και ν’ ανοίξει το σκορ. Ο Μαυροβούνιος Μάρκο Μπάσα, στο 35ο λεπτό ισοφάρισε για την γηπεδούχο, αλλά στο 78ο λεπτό από ασίστ του Ντιόπ, η Τουλούζ πήρε τη σπουδαία νίκη, αφού ο Τοϊβόνεν σκόραρε για 2η φορά στο ματς. Η Λιλ γνώρισε για 4η φορά την ήττα σε έξι ματς και τα πράγματα για την ομάδα του Φρεντερίκ Αντονετί πάνε από το κακό στο χειρότερο.