Πορτογαλία

Δε χάνει την τριάδα η Σπόρτινγκ

Εξακολουθεί να διατηρεί την τρίτη θέση της βαθμολογίας της Superliga η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αφού επικράτησε δύσκολα 1-0 της Ρίο Αβε για την 22η αγωνιστική.

H Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε δύσκολα 1-0 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» τη Ρίο Αβε για την 22η αγωνιστική της Superliga και παρέμεινε σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και περιμένει την Κυριακή τι θα κάνει στο ντέρμπι με την Μπενφίκα η Μπράγκα, η οποία είναι η άμεση απειλή της και τα «λιοντάρια» να διαπιστώσουν πόση διαφορά θα έχουν από τη φιναλίστ του Europa League του 2011 στην προσπάθεια να εξασφαλίσουν τη συμμετοχή τους στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται κάτω από τη μέση και δε διεκδικούν κάτι για τη συνέχεια.

Οι παίκτες του Ζόρζε Ζέσους δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρουν με τον Αλαν Ρουίζ στο 20’ με πλάσε από κοντά. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν και έχασαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ.

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίτσιο, Σελότο, Πάουλο Ολιβέιρα, Κόατες, Τζέφερσον, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζέλσον Μάρτινς, Αντριέν Σίλβα (81' Παλίνια), Μπρούνο Σέζαρ (58' Μπράιαν Ρουίζ), Αλαν Ρουίζ (65' Ποντένσε), Ντοστ

Ελπίζει για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας η Τσάβες, επικρατώντας εντός έδρας 2-0 την Αρούκα και αφήνοντάς της στις μεσαίες θέσεις.

Διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες της για Ευρώπη η Μποαβίστα, η οποία νίκησε 1-0 στην έδρα της Φεϊρένσε, βρέθηκε στο -6 από την πρώτη πεντάδα και άφησε σε αδιάφορη θέση τους γηπεδούχους.

Δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη Μορεϊρένσε και Εστορίλ μετά το μεταξύ τους 1-1 στην έδρα της πρώτης.