Ιταλία

Δεν αγχώνει τη Ρόμα η Νάπολι!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στην Τορίνο η Ρόμα, καθώς επικράτησε 4-1 και έμεινε σταθερή η διαφορά από την τρίτη Νάπολι, που νίκησε εύκολα εκτός (3-1) της Κιέβο.

Όταν βρίσκει ρυθμό η φετινή Ρόμα δεν καταλαβαίνει ούτε από αντίπαλο, ούτε από πίεση...

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι «πάτησε» την Τορίνο, επικρατώντας 4-1 και έτσι παρέμεινε στη 2η θέση, αφήνοντας τη Νάπολι με τη χαρά που είχε νικήσει νωρίτερα την Κιέβο στη Βερόνα, επίσης πολύ εύκολα με 3-1.

Για ακόμα μια φορά πρωταγωνιστής για τους «τζιαλορόσι» ήταν ο Έντιν Τζέκο που μόλις στο 10' με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το δρόμο για την τελική άνετη επικράτηση των γηπεδούχων, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μοχάμεντ Σαλάχ κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για τους Ρωμαίους.

Το πάρτι για τη Ρόμα όμως δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Παρέδες (65') και Ναϊνγκολάν (90') έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Το μόνο που κατάφερε η Τορίνο ήταν να μειώσει με τον Μάξι Λόπες στο 84'.