Ιταλία

Δεν κάνει χάρες η Γιουβέντους

Άνετα «καθάρισε» η Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι» έφτασαν εύκολα και με δύο γκολ του Ιγκουαΐν στο 3-0 επί της Μπολόνια, πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους και «πάγωσαν» τα χαμόγελα στη Ρόμα.

Άνετο βράδυ για την Γιουβέντους στο Τορίνο. Η ομάδα του Αλέγκρι δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία κόντρα στην Μπολόνια κι έφτασε εύκολα στο 3-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Ιγκουαΐν, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα μόλις στο 7ο λεπτό και στο δεύτερο ημίχρονο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με το δεύτερο τέρμα του στο 54΄. Στο ενδιάμεσο (41’) ο Ντιμπάλα έκανε το 2-0 ευστοχώντας από την άσπρη βούλα. Έπαιξαν σε ολόκληρο το παιχνίδι για την ομάδα του Ντοναντόνι οι Οικονόμου και Τοροσίδης.

Έτσι, η Γιουβέντους διατηρήθηκε στην κορυφή και στο +4 από την Ρόμα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση.