Πορτογαλία

Δεν καταλαβαίνουν από πίεση…

Μόνο τη νίκη ήθελε η Αρούκα προκειμένου να παραμείνει στην 5η προνομιούχο θέση και τα κατάφερε πολύ εύκολα κόντρα στη Νασιονάλ (3-0), χαλώντας τα όνειρα των ανταγωνιστών της.

Όλοι οι ανταγωνιστές της για την 5η θέση επικράτησαν, αλλά αυτό δεν άσκησε καμία πίεση στην Αρούκα, η οποία έκανε το καθήκον της επικρατώντας της Νασιονάλ με 3-0 και διατηρεί το προβάδισμα για τα προκριματικά του Europa League της επόμενης σεζόν.

Κοντά στην Αρούκα παραμένει η Εστορίλ, η οποία δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να επικρατήσει της Μαρίτιμο (2-1), αφού είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά ένα ξέσπασμά της στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου την οδήγησε στο «τρίποντο».