Γαλλία

Δεν σηκώνει κεφάλι η Λιλ

Στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 παρέμεινε η Λιλ, που ηττήθηκε και στην έδρα της Σεντ Ετιέν με σκορ 3-1.

Από το κακό στο χειρότερο συνεχίζει η Λιλ. Η ομάδα του Αντονέτι δεν τα κατάφερε ούτε στο «Ζοφρουά Γκισάρ», όπου ηττήθηκε 3-1 από την Σεντ Ετιέν και παρέμεινε στην τελευταία θέση έπειτα από επτά αγωνιστικές στην Ligue 1.

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα δεδομένα άλλαξαν όταν ο Μπερία αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους με δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (43’). Η ομάδα του Γκατιέ πίεσε στο δεύτερο 45λεπτο και «καθάρισε» τη νίκη μέσα σε σχεδόν δέκα λεπτά. Το σκορ άνοιξε στο 63’ ο Μπέριτς, ενώ ο Νορντέν έγραψε το 2-0 στο 72’. Η Λιλ μείωσε στο 80’ με τον Κίβελι όμως στην προσπάθειά της να σώσει τον βαθμό δέχτηκε και τρίτο τέρμα από τον Ρου στην εκπνοή (90+3').

Έτσι, η Σεντ Ετιέν έφτασε τους 13 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 4η θέση μαζί με τις Παρί, Μπορντό και Μετς. Αντίθετα, η Λιλ έμεινε στους 4 και στην 20η και τελευταία θέση.