Βέλγιο

Δεν την κουνάει τίποτα!

Αποφασισμένη για κορυφή είναι η Ζούλτε Βάρεγκεμ, που πήρε ένα ακόμα δύσκολο διπλό με 2-1 στην έδρα της ουραγού Βέστερλο στην 14η αγωνιστική της Jupiler League.

«Ζεστή» φτάνει στο ντέρμπι κορυφής με την Άντερλεχτ η Ζούλτε Βάρεγκεμ που επικράτησε 2-1 της Βέστερλο στην 14η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Η πρωτοπόρος της Jupiler League μοιάζει αποφασισμένη να κρατήσει την πρώτη θέση, διευρύνοντας για τέταρτη αγωνιστική το αήττητο σερί της.

Το σκορ άνοιξε στο 31’ ο Ντέρικ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα άρχισαν τα... ζόρια, με την ισοφάριση των γηπεδούχων με τον Ανίς. Τη νίκη στους φιλοξενούμενους χάρισε η κεφαλιά του ντε Φο στο 73’.

Westerlo - Zulte-Waregem ~1 - 2 ~ All Goals... από jason-pitt1

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Έουπεν που επιβλήθηκε με ανατροπή 4-2 της Σιντ Τρούιντεν. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Κουμπέμπα στο 17’, όμως δύο γκολ του Σιλά (51’, 62’) και ένα του Αμάνι (57’) έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Μπίλι στο 83’ μείωσε σε 3-2, όμως στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ονιεκούρου διεύρυνε ξανά τη διαφορά.