Βέλγιο

Δεν τους… βλέπει η Κλαμπ Μπριζ!

Ποιο ντέρμπι; Η Κλαμπ Μπριζ έκανε ότι ήθελε την Ζούλτε Βάρεγκεμ στο υποτιθέμενο παιχνίδι κορυφής του Βελγίου, συντρίβοντάς την με 5-0.

Μόνο στα χαρτιά ήταν ντέρμπι κορυφής το Κλαμπ Μπριζ-Ζούλτε Βάρεγκεμ. Οι γηπεδούχοι συνέτριψαν με 5-0, έχοντας τον Βόρμερ σε εξαιρετικό βράδυ.

Ο Βόρμερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ μετά από ασίστ του Ντε Μποκ, ενώ ο Ένγκελς στο 28’ έγραψε το 2-0. Η Μπριζ ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος και σκόραρε ακόμη δύο τέρματα. Ο Ισκέρδο στο 31’ έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του, για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα ο Βόρμερ να γράψει το 4-0.

Η Κλαμπ Μπριζ έβγαλε το… πόδι από το γκάζι, κατέβασε ταχύτητα, ωστόσο ολοκλήρωσε το πάρτι με ένα πέμπτο γκολ. Ο Γέλε Βόσεν στο 70ο λεπτό έγραψε το 5-0 με εκτέλεση πέναλτι και… εκτόξευσε την Κλαμπ Μπριζ στο +8 από την σημερινή της αντίπαλο.