Αγγλία

Δεν… χαμπαριάζει η Σίτι! (video)

Τον χαβά της στην Premier League συνέχισε η Μαν. Σίτι! Ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το 2-3, οι «πολίτες» πέρασαν από την έδρα της Γουέστ Μπρομ και κράτησαν το +5. Νίκες και για Άρσεναλ, Λίβερπουλ.

Απτόητη -και ασταμάτητη- παραμένει η Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League.

Αδιαφορώντας για τη μεγάλη νίκη της Γιουνάιτεντ νωρίτερα επί της Τότεναμ, η ομάδα του Γκουαρντιόλα δεν της επέτρεψε να πλησιάσει, περνώντας με 3-2 από την έδρα της Γουέστ Μπρομ.

Χάρη σε γκολ των Σανέ, Φερναντίνιο και Στέρλινγκ, οι «πολίτες» συνέχισαν την εντυπωσιακή πορεία τους και επικρατώντας ευκολότερα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ (ο Φίλιπς μείωσε στις καθυστερήσεις), προστάτευσαν τη διαφορά των πέντε πόντων στην κορυφή.

Την ίδια ώρα η Άρσεναλ εκμεταλλευόταν με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Τότεναμ. Παρόλο που τα βρήκαν μπαστούνια από τη Σουόνσι (η οποία προηγήθηκε με τον Κλούκας) οι «κανονιέρηδες» κράτησαν το απόλυτο στο «Emirates». Γυρίζοντας λοιπόν το ματς σε οκτώ λεπτά (51’-58’) με τους Κολάσινατς και Ράμσεϊ, έκαναν το καλύτερο δώρο στον Βενγκέρ για το 800ο του ματς και πλησίασαν στον πόντο την τρίτη θέση (2-1).

Ακόμα ευκολότερα από την Άρσεναλ -έστω κι αν στο πρώτο ημίχρονο έμεινε άσφαιρη- επικράτησε η Λίβερπουλ. Η μαχητική Χάντερσφιλντ ζόρισε τους «κόκκινους», οι οποίοι αγχώθηκαν ακόμα περισσότερο όταν ο Σαλάχ έχασε πέναλτι. Ωστόσο το γκολ του Στάριτζ «ξεκλείδωσε» τους φιλοξενούμενους κι αυτά των Φιρμίνο και Βαϊνάλντουμ σφράγισαν την επιστροφή στις νίκες (3-0).

Κατά τ’ άλλα, η Στόουκ άλωσε με γκολ του Φλέτσερ την έδρα της Γουότφορντ και με το 1-0 επί της ομάδας του Μάρκο Σίλβα, πανηγύρισε το πρώτο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα.

Όσο για το παιχνίδι της ημέρας, έγινε στο Λονδίνο. Εκεί η Γουέστ Χαμ σόκαρε την Κρίσταλ Πάλας (χάρη σε γκολ των Τσιτσαρίτο και Αγιού από το πρώτο ημίχρονο), αλλά οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν αντεπίθεση και αφού μείωσαν με πέναλτι του Μιλιβόγεβιτς, πήραν την ισοπαλία (2-2) με λυτρωτή τον Ζαχά στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.