Γαλλία

Διέλυσε τη Νις η Λιόν

Πάρτι για τη Λιόν μέσα στην έδρα της Νις. Η ομάδα του Ζενεσιό διέλυσε με σκορ 5-0 την ομάδα της Νίκαιας και μείωσε τους έξι την διαφορά της από την κορυφή και την Παρί.

Σε εξαιρετική κατάσταση επιβεβαίωσε πως βρίσκεται η Λιόν. Η ομάδα του Ζενεσιό διέλυσε 5-0 τη Νις και μείωσε στους έξι βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή και την Παρί, που το βράδυ αντιμετωπίζει την Μονακό εκτός έδρας.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Ντεπάι μόλις στο 5ο λεπτό. Μετά το 20’ άρχισε η καταιγίδα. Ο Κορνέ έκανε το 2-0 (20’), επτά λεπτά αργότερα (27’) ο Ντίας έγραψε το 3-0 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ντεπάι να γράφει το καρέ στο 38’. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 79’ με τέρμα του Μαολιντά. Με δέκα ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Νις, λόγω αποβολής του Μαρλόν στο 70’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι, η Λιόν έφτασε τους 29 βαθμούς, ενώ η Νις έμεινε στη 18η θέση με μόλις 14 βαθμούς.