Σκωτία

Διέλυσε το... Οld Firm η Σέλτικ! (video)

Δεν διέλυσε μόνο την Ρέιντζερς, η Σέλτικ, αλλά και το Old Firm. Οι Κέλτες επιβλήθηκαν με 5-1 της αιώνιας αντιπάλου και μετέτρεψαν σε πάρτι ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι της Ευρώπης.

Ποιο ντέρμπι; Πάρτι! Η Σέλτικ δεν αντιμετώπισε καμία απολύτως δυσκολία κόντρα στην Ρέιντζερς, στην αναζωπύρωση του Old Firm στο πρωτάθλημα, μετά από τέσσερα χρόνια.

Οι Κέλτες διέλυσαν με σκορ 5-1 την μισητή αντίπαλο και μετέτρεψαν σε εφιάλτη την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία, δείχνοντας από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Μουσά Ντεμπελέ, που με χατ-τρικ διεύρυνε το σκορ, ενώ έβγαλε και την ασίστ στο γκολ του Σινκλέρ.

Ο Γκάρνερ είχε μειώσει σε 2-1 προσωρινά στο 43’, ενώ ο Άρμστρονγκ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Celtic 5 -1 Rangers - All Goals & Highlights... από finalscore