Αγγλία

Διπλο-σπιρουνιές! (video)

Πιο πεινασμένη από ποτέ για τον τίτλο είναι η Τότεναμ! Με γκολ των Κέιν και Έρικσεν, τα «σπιρούνια» δραπέτευσαν με τεράστιο διπλό από το Μάντσεστερ (2-1 τη Σίτι) και βλέπουν καθαρά την κορυφή!

Το δικαίωμα να ονειρεύεται ότι σηκώνει την κούπα της Premier League κέρδισε για τα καλά πλέον η Τότεναμ!

Με καρδιά πραγματικού πρωταθλητή και χωρίς κανένα φόβο απέναντι στην ισχυρή Σίτι, τα «σπιρούνια» έφυγαν με γιγάντιο διπλό (2-1) από το Μάντσεστερ.

Αντέχοντας στην πίεση των «πολιτών» και εκμεταλλευόμενοι ένα αυστηρό πέναλτι που τους έδωσε ο διαιτητής (όταν η σέντρα του Ρόουζ σταμάτησε περισσότερο στην πλάτη και λιγότερο στον αγκώνα του Στέρλινγκ) οι παίκτες του Ποκετίνο πήραν προβάδισμα με τον Κέιν στο 54’.

Παρόλο λοιπόν που στριμώχτηκαν, είδαν το δοκάρι να συμμαχεί μαζί τους (έπειτα από μεγάλη απόκρουση του Γιορίς σε φάουλ του Τουρέ) και εντέλει ισοφαρίστηκαν από το κοντινό πλασέ του Ιχεανάτσο στο 74’, δεν απογοητεύτηκαν.

Κι αφού έμειναν όρθιοι στη μίνι-καταιγίδα που ακολούθησε, μοίρασαν πόνο στο Μάντσεστερ. Όταν ο Λαμέλα πέρασε μια μπαλιά-λουκούμι στον Έρικσεν κι εκείνος υπέγραψε στο 83’ την τεράστια νίκη.

Γιατί στα λεπτά που απέμεναν δεν θα μπορούσε να ισοφαριστεί ξανά. Γιατί αμύνθηκε ηρωικά. Και γιατί η τεράστια ευκαιρία του Σίλβα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στέρησε και την τελευταία ελπίδα της Σίτι.

Της απαγόρευσε, έτσι, να εκμεταλλευτεί την ήττα της Λέστερ από την Άρσεναλ και είδε τη σημερινή της αντίπαλο να μετατρέπεται σε πολύ πιο πιθανό διεκδικητή του τίτλου, πλησιάζοντας σε απόσταση βολής την κορυφή.