Κύπρος

Δοκάρια, χαμένο πέναλτι και λύτρωση στο τέλος για ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε τα πάντα για να κερδίσει την Αλκή και λυτρώθηκε στο 90’, αφού προηγουμένως είχε δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι.

Ο ΑΠΟΕΛ πήγε στο «Αμμόχωστος» με αποκλειστικό στόχο τη νίκη επί της Αλκής, προκειμένου να «ανασάνει» βαθμολογικά και να μην χάσει κι άλλο έδαφος στην κούρσα του τίτλου στο πρωτάθλημα Κύπρου. Το προσπάθησε με κάθε τρόπο, χωρίς να τα καταφέρνει και χρειάστηκε να έρθει το 90ο λεπτό για να έρθει η λύτρωση και το τρίποντο με σκορ 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπορούσαν να βάλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Δύο φορές είδαν τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι σε προσπάθειες του Σάλαϊ (42’) και του Σόουζα (74’), ενώ ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 58’ ο Πάρντο απέκρουσε πέναλτι του Ντε Καμάργκο σε χέρι του Φραγκέσκου. Τελικά, το «φιλί της ζωής» έδωσε στο 90’ ο Ζαχίντ, που έγραψε το τελικό 0-1.

Το αήττητο σερί του στο πρωτάθλημα διεύρυνε ο Απόλλων Λεμεσού, που διέσυρε με το εντυπωσιακό 5-0 τη Νέα Σαλαμίνα. Το σκορ τα λέει όλα, αφού οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα και είχαν ουσιαστικά «κλειδώσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο, έχοντας σκοράρει δύο φορές. Το πάρτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με την ομάδα της Λεμεσού να πετυχαίνει άλλα τρία τέρματα και να φτάνει σε μια εύκολη νίκη.

Έστω και δύσκολα, η ΑΕΛ πέρασε με σκορ 1-0 από την έδρα του ουραγού Εθνικού Άχνας, ο οποίος γνώρισε την πέμπτη ήττα του σε έξι παιχνίδια. Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, η Δόξα Κατωκοπιάς επικράτησε 2-1 του Άρη Λεμεσού, κάνοντας το «3 στα 3» στο γήπεδό της και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.